#Svetchutí: Mole poblano – MEXIKO

Národné jedlo Mexika


Na skutočnom cestovaní je dôležité spoznávať ľudí, ich kultúru a zvyky či tradície. Keďže kuchyňa často prezradí o krajine a jej kultúre veľa, rozhodli sme sa čo to o národných jedlách krajín z celého sveta napísať.


VŠETKY ČASTI #SVETCHUTÍ 


O pôvode tohto jedla sú dve legendy. Prvá sa odohráva v 16. storočí a hovorí, že do kláštora Santa Rosa v Pueble de los Angeles mal neohlásene prísť arcibiskup. Keď sa sestry v kláštore dozvedeli, že prichádza, chytila ich panika, pretože ho nemali čím pohostiť. Mníšky sa začali zúfalo modliť a vraj ich anjel inšpiroval a vymysleli čosi na prvý pohľad veľmi jednoduché – všetky zostatky z rôznych surovín nejak spolu spracovať a vytvoriť tak omáčku ku kuraťu alebo morke. Zobrali niekoľko druhov chili, rôzne korenia, starší chlieb, orechy a ďalších asi dvadsať prísad. Celé to zaliali čokoládou a jedlo bolo hotové. O tom, či arcibiskupovi chutilo, sa už v legende nepíše…

Druhá verzia pochádza z pre-hispánskej doby a tvrdí, že jedlo vymyslel aztécky kráľ – Moctezuma a pohostil ním Corteza. Toto jedlo bolo vraj viac zakladané na čokoláde, ktorá bola v Mexiku veľmi rozšírená a preto tejto verzii vraj ľudia viac veria.

Odobrníci na históriu čokolády – Sophie D. Coe a Michael D. Coe tvrdia, že tá s Aztékmi nemá nič spoločné a mesto v strednom Mexiku z prvej legendy – Pueble de los Angeles zas ako jedno z mála v tejto oblasti nemá aztécke základy. Napriek všetkému toto jedlo považujú za vrchol mexickej tradičnej kchyne.

Recepty sa lišia, keďže jedlo sa stále skladá z množstva ingrediencií a nejeden človek by povedal, že druhý názov jedla by mohol byť „čo dom dal“. Nemali by ale chýbať chili papričky (najlepšie niekoľko druhov), veľa druhov korení či rôznych semiačok (sezamové, koriandrové), mandle, hrozienka, cesnak, cibuľa, dokonca nakrájaná tortilla a samozrejme dobré mäso a kvalitná horká čokoláda. Ako príloha sa najčastejšie dáva ryža, tortilla, toasty prípadne fazuľa.


 #Svetchutí

Bookmark the permalink.

Comments are closed