Najchladnejšie miesta na svete

Miesta, kde vás mraznička “zahreje”…

 Snag, Yukon, Kanada | -63°C

Snag je dedina nachádzajúca sa asi 25 kilometrov východne od hranice Aljašky. Leží v údolí White river (Bielej rieky), čo je jeden z dôvodov, prečo je tam naozaj chladno. Prvý ľudia sa tu usadili počas zlatej horúčky. V roku 1947 tu žilo 5 až 8 obchodníkov s kožušinami (tu im išiel obchod asi dobre :D) a ďalších 15 – 20 zamestnancov miestneho letiska. Z dostupných údajov to vyzerá tak, že tento región je v súčasnosti vyľudnený. Teplota -63°C tu bola nameraná 3. februára 1947.

 

 North ice, Grónsko | -66,1°C

Už názov – v doslovnom preklade “Severný ľad” nasvedčuje, že teploty nad nulou sú tu skutočne výnimočné. Nameraná rekordná teplota je rekordom celej Severnej Ameriky (fyziogeograficky patrí k tomuto kontinentu). V 50. rokoch minulého storočia tu fungovala aj britská výskumná stanica, ale len 2 roky. Prečo asi? 

 

Ojmiakon, Rusko -71,2°C

Dedinka s približne 500 obyvateľmi sa nachádza 5 300 kilometrov na východ od Moskvy. Je to jediné z miest v tomto článku, kde reálne žijú ľudia. Ak si však myslíte, že celý rok mrznú, mýlite sa. V letných mesiacoch sa teplota pohybuje okolo 20°C, najvyššia nameraná teplota v Ojmiakone bola dokonca 34,6°C! 

Vostok, Antarktída -89,2°C

Na výskumnej stanici vo Vostoku bola v roku 1983 nameraná najnižšia teplota na svete za celú históriu meraní. Nie sú tu síce stáli obyvatelia, ale pôsobia tu vedci z Ruska, Ameriky či Francúzska. V hĺbke 4 000 metrov pod povrchom sa nachádza najväčšie podľadovcové jazero na svete – jazero Vostok (14 000 km²).

 

 

 

Bookmark the permalink.

Comments are closed