LETNÝ FOTO FEST 2019

LETNÝ FOTO FEST 2019

FOTKYFACEBOOK


Pozývame vás na 5. ročník podujatia “Letný foto fest.” Okrem niekoľkých výstav fotografií, cestovateľskej prezentácie a nočného premietania sa môžte tešiť aj na tvorivé stretnutia, či besedy s fotografmi. Podujatie sa uskutoční 14. júna, no niektoré výstavy budú verejne dostupné aj niekoľko týždňov. Hlavnou myšlienkou Letného foto festu je podpora tolerancie prostredníctvom verejnej prezentácie netradičných fotografií, ktoré vzišli z aktivít mládeže i verejnosti.


LFF 2019 plagat


RASŤO HATIAR: Vrcholová príťažlivosť (64 min., 2018)

FILM

Azda najlepší dokumentarista na Slovensku natočil film o jednom z najuznávanejších horolezcov v Európe, či dokonca na svete. Príbeh Petra Hámora očami skvelého filmára Rasťa Hatiara. Film je ocenený GRAND PRIX a CENOU DIVÁKOV na MFHF v Poprade. Pod holým nebom sa bude premietať zrejme prvýkrát.
Už 14. júna, na pešej zóne v Martine.
Zažite neopakovateľný zážitok pod hviezdnou oblohou pri výnimočnom horskom dokumente!
Za poskytnutie filmu ďakujeme jeho režisérovi, kameramanovi a scenáristovi Rasťovi Hatiarovi.


DOROTA HOLUBOVÁ: Sami sebou

FOTOVÝSTAVA

otvorenie výstavy: piatok, 14. júna, 16:30 hod. (od 17-tej diskusia s autorkou)
Turčianska knižnica v Martine, literárna klubovňa (prízemie)

Dorota je profesionálna portrétna a dokumentárna fotografka. Svojimi fotografiami sa často snaží rozšíriť sociálne povedomie širokej verejnosti a odstrániť predsudky voči určitým skupinám ľudí.
Najčastejšie vystavuje v Bratislave, no jej fotografie boli aj na výstavách v Indonézii, Litve, Paríži či New Yorku.
Na vari najprestížnejšej fotografickej súťaži – Slovak Press Photo získala so svojimi sériami záberov v roku 2016 prvé miesto hneď v dvoch kategóriách, o rok získala na rovnakej súťaži druhé a tretie miesto.
O projekte Sami sebou slovami autorky: “Portréty ukazujú transrodových ľudí so silným sebauvedomením a ukazujú ich „skutočné ja“. Koniec koncov, všetci sme rovnakí – duše, ktoré chcú žiť šťastne, solidárne, chcú byť pochopené a akceptované v spoločnosti. Napriek tomu „coming out“ v dnešnej spoločnosti nie je jednoduchý, preto nie každý je pripravený odhaliť svoju tvár. Rovnako je potrebné poukázať v tejto téme na súčasný závažný problém porušovania ľudských práv a nedostatočnú zdravotnú starostlivosť na Slovensku. Šírením ich príbehov bude naša spoločnosť viac tolerantná, pretože identity sa zmeniť nedajú, zmeniť sa dajú iba spoločenské postoje.”

Viac o Dorote Holubovej sa dočítate na jej webe: dorotaholubova.com


JANA ČAVOJSKÁ: Poslední kovboji Kolumbie

CESTOVATEĽSKÝ VEČER

Literárna klubovňa – Turčianska knižnica v Martine (prízemie)MCV jún 2019 Janka Čavojská
piatok, 14. júna, 18:00 hod.

“Rozprávanie o llaneros, mužoch z nekonečných plání, ktorí medzi Andami a venezuelskou hranicou pasú stáda kráv, o hľadačoch smaragdov, o živote v tieni Pabla Escobara a o tom, ako sa z najnebezpečnejšieho mesta na svete stalo mesto, ktoré dávajú za vzor sociálnych inovácií. O tom, s čím všetkým zápasia utečenci z krachujúcej Venezuely. O večeri vo väzení. A o miestach magického realizmu z románou Gabriela Garcíu Márqueza.
Samozrejme, aj s fotografiami.”

 


 

MAREK PUPÁK: Na Slovensku po slovensky

FOTOVÝSTAVA

Pešia zóna Martin
do 23. júna 2019

Marek Pupák je ďalší fotograf na tohtoročnom Letnom foto feste, ktorý získal ocenenie v prestížnej ankete Slovak Press Photo.
Presadil sa sériou fotografií s názvom Ostrov slobody, na ktorých zachytil vymyslenú krajinu, kde sa ľudia napriek získanej slobode stali paradoxne viac neslobodnými.

„Obrazová reportáž Na Slovensku po slovensky podáva správu o stave a nálade v súčasnej spoločnosti. Symptómy krízy a frustrácie sú čoraz naliehavejšie a nachádzame ich nielen v správaní ľudí, ale aj v každodenných situáciách. Sú ilustráciou toho, ako sa pod nátlakom udalostí pomaly, ale isto menia aj jednoduchí ľudia a prostredie, v ktorom žijú.“

Bookmark the permalink.

Comments are closed