Festival Bez hraníc 2019

BEZ HRANÍC 2019

Martinský cestovateľský festival 

… o cestovaní, ľuďoch, kultúre a prírode

Sprievodný program


PROGRAM  |  O FESTIVALE  |  HOSTIA  |  PARTNERI  |  FACEBOOK | FOTKY


Dorota Holubová: Atlas žien | fotovýstava
18. 10. – 18. 11. 2019 - Múzeum Andreja Kmeťa


O autorke: Dorota je profesionálna portrétna a dokumentárna fotografka. Svojimi fotografiami sa často snaží rozšíriť sociálne povedomie širokej verejnosti a odstrániť predsudky voči určitým skupinám ľudí.
Najčastejšie vystavuje v Bratislave, no jej fotografie boli aj na výstavách v Indonézii, Litve, Paríži či New Yorku.
Na vari najprestížnejšej fotografickej súťaži – Slovak Press Photo získala so svojimi sériami záberov v roku 2016 prvé miesto hneď v dvoch kategóriách, o rok získala na rovnakej súťaži druhé a tretie miesto.
O projekte Sami sebou slovami autorky: “Portréty ukazujú transrodových ľudí so silným sebauvedomením a ukazujú ich „skutočné ja“. Koniec koncov, všetci sme rovnakí – duše, ktoré chcú žiť šťastne, solidárne, chcú byť pochopené a akceptované v spoločnosti. Napriek tomu „coming out“ v dnešnej spoločnosti nie je jednoduchý, preto nie každý je pripravený odhaliť svoju tvár. Rovnako je potrebné poukázať v tejto téme na súčasný závažný problém porušovania ľudských práv a nedostatočnú zdravotnú starostlivosť na Slovensku. Šírením ich príbehov bude naša spoločnosť viac tolerantná, pretože identity sa zmeniť nedajú, zmeniť sa dajú iba spoločenské postoje.”

Viac o Dorote Holubovej sa dočítate na jej webe: dorotaholubova.com

O Výstave: Atlas žien (2018/2019) je umelecko-aktivistický projekt zaoberajúci sa súčasným závažným problémom porušovania ľudských práv – násilím páchaným na ženách na Slovensku. Projekt predstavuje mapu vizuálnych príbehov, zbierku portrétov žien zažívajúcich násilie a portrétov žien, ktoré im poskytujú pomoc a podporu. Projekt vznikal v ženských bezpečných domoch a v ženských organizáciach po celom Slovensku.

Hlavným cieľom projektu je rozšírenie sociálneho povedomia, vzdelávanie ľudí a prevencia domáceho násilia páchaného na ženách a ďeťoch pomocou fotografií. Prostredníctvom fotodokumentácie každodenného života žien v bezpečných domoch, majú muži aj ženy pochopiť, že láska nemá nič spoločné s násilím. Každá štvrtá žena na Slovensku zažila násilie v partnerskom vzťahu, a preto je potrebné, aby ľudia neboli ľahostajní k tejto téme, o násilí nemlčali a rozhodli sa, že nebudú tolerovať žiadnu formu násilia vo svojom okolí. V projekte sú veľmi dôležité ženy, ktoré pracujú v ženských centrách a organizáciach a pomáhajú týmto ženám a vzdelávajú ľudí v tejto téme.

Ján Viazanička: Dovolenka doma | fotovýstava
18. 10. – 18. 11. 2019 - Múzeum Andreja Kmeťa


O autorovi: Ján Viazanička (1983, Banská Bystrica)

Po ukončení bakalárskeho stupňa na Katedre Intermédií a digitálnych médií Akadémii Umení v Banskej Bystrici (2007) vyštudoval magisterský stupeň na Katedre fotografie a nových médií Vysokej školy výtvarných umení v Bratislave (2009). Počas štúdia absolvoval stáž na Vysokej škole výtvarných umení vo Varšave (2004). V rokoch 2012 – 2015 pracoval ako fotograf pre agentúru SITA. Od roku 2013 pôsobí ako stredoškolský pedagóg. Bol ocenený v rámci súťaže Slovak Press Photo (2016, 2018) a získal nomináciu na Czech Press Photo (2016). V roku 2017 mu Stredoeurópsky dom fotografie v Bratislave udelil ocenenie Fotograf roka. V súčasnosti žije a pracuje v BB.

O výstave: Spomienky na detstvo sa mi najviac spájajú s prázdninami. Neviem prečo je to tak. Možno, že vtedy dni plynú akosi inak, a práve preto si ich človek lepšie zapamätá. Alebo je to tým, kde som sa narodil. Narodil som sa v socialistickom Československu. Jedno zo špecifík nedemokratických režimov je, že môžete ísť iba tam, kde vám to dovolia. Aj keď máte dovolenku. V 89 režim padol. Socializmus sa skončil. Začali sa 90. roky a prišla demokracia. Hranice sa otvorili. Teraz vieme, že to boli tiež ťažké časy, hoci iným spôsobom. Dovolenka pre bežnú rodinu ostala stále čímsi výnimočným, čo si nemohol dovoliť len tak hocikto. Začiatok dospelosti som prežil v nultých rokoch na vysokej škole, bez peňazí, zato s túžbou vidieť celý svet. Cestovať, kam sa mi len zachce. Dnes mám manželku, dve malé deti, psa a dom v lokalite, kam mnohí chodia len oddychovať. Budovanie môjho zvláštneho vzťahu k dovolenke a k tomu, čo to vlastne znamená, pokračuje. Pretavil sa aj do tohto fotografického projektu. Skúmam v ňom, ako ľudia na Slovensku oddychujú, ako si vytvárajú svoj osobný raj a aký to má spätný dopad na obraz krajiny.


Viktória Kiššová: Toskánsko | žiacka prezentácia
Veľká zasadačka SNM


V čase keď je hrozno sladučké ako med a vinobranie v Toskánsku sa pomaly chýli ku koncu, v tom období sa tento región ponára do rozprávky. Malebné úzke ulice, plné zákrut, výhľadov a temperamentných Talianov. Vôňa čerstvo praženej kávy i chuť pravého talianskeho vína. Toskánske slnko v jednej z najkrajších vinárenských oblastí – Chianti chytí za srdce aj toho najnáročnejšieho cestovateľa. To všetko a možno aj niečo viac si spolu ukážeme v tejto prezentácií.


 

Viktória Kucharčíková: Maroko | žiacka prezentácia
Veľká zasadačka SNM


Orientálne, historické a zároveň moderné Maroko plné chutnej kuchyne a skvostnej architektúry. Minimálna kriminalita, najmilší Arabi a 14 km dlhá pláž ohúri každé jedno oko diváka.

 

 

Comments are closed