Festival Bez hraníc 2018

BEZ HRANÍC 2018

Martinský cestovateľský festival 2018

… o cestovaní, ľuďoch, kultúre a prírode

Sprievodný program


O FESTIVALE  |  PROGRAM  |  HOSTIA  |  PARTNERI  |  FB | FOTKY


 

David Bolek | muzikant
streda 7. 11. 2018 – Kino Strojár


Volám sa David a nikdy som nepovedal, že som muzikant. Som len ďalší z miliárd, ktorým hudba imponuje a majú ju radi. Ako krpec som zvykol spievať pred ľuďmi, čo bolo síce biedne, ale obecenstvo to žralo, ani neviem, prečo. Asi len preto, že detičky sú roztomilé. Neskôr som doma našiel drobnú, starú a skrz na skrz príšernú gitaru, ku ktorej som sa upol a bola mi spoločníkom celé… Dva mesiace, kým som nezistil, že na svete sú aj iné gitary. Tak či onak, struny sa ma ujali a lebo som mal vždy vlastnú hlavu, za čo mi rodičia “ďakujú” dodnes, protestoval som proti všetkému všednému a lebo rozhadzovať vulgarizmy medzi ľuďmi nie je to moje pravé orechovicové, písal som a hral som. O zlomených srdciach a ich lámačoch a lámačkách, o klamstvách, vojnách, intrigách, o nevedomosti, o “vševedomosti”, o priazni aj nepriazni osudu, o chodníkoch, cestách, oblakoch… Za tých pár rokov som už písal snáď o všetkom okrem otlakov na nohách a zubnej hygiene. A raz som napísal pieseň o modrom oslíkovi, ale dopadol príšerne, takže tú hrať nikdy nebudem. Môj repertoár teda tvoria prevažne piesne o témach, ktoré bežným ľuďom dvíhajú tlak. Ale potrebujem to. Pri ich písaní mám pocit, že som proti tomu všetkému spravil niečo. Hoci je to iba obyčajný mikroprotest v mojej hlave, verte, či neverte, po pár takých piesňach sa mi spí dobre.Som ako všetci.


 

OSUDY IV. | fotovýstava
7. 11. – 18. 11. 2018 – Kino Strojár


Psychiatrickej liečebne v Sučanoch. Výstava ponúka nevšedné pohľady na bežný život psychicky chorých ľudí a ich osudy.

Výstava vznikla z projektu realizovaného Turčianskym kultúrnym strediskom v Martine pod rovnomenným názvom OSUDY IV.


 

TuFoTím –Turčiansky fotografický tím | fotovýstava
7. 11. – 18. 11. 2018 – Kino Strojár


Mladý fotoklub, spájajúci skúsených aj začínajúcich fotografov. Na pravidelných stretnutiach si vymieňame skúsenosti, prezentujeme najnovšiu tvorbu, poskytujeme si konštruktívnu kritiku a vzájomne sa povzbudzujeme k lepším výsledkom.

Dali sme sa dokopy, pretože jeden od druhého sa naučíme viac. Nemáme vyhradený žáner ani techniku, každého zaujíma niečo iné a radi skúšame nové veci. Stretávame sa raz do mesiaca. Nekladieme si žiadne konkrétne ciele, ale radi si spoločne:
tu vymieňame skúsenosti;
tu zdieľame, hodnotíme a komentujeme svoje čerstvé fotografie;
tu sa vzájomne vzdelávame a posúvame ďalej;
tu uvažujeme o spoločných výstavách;
tu smerujeme k fotocvičeniam v ateliéri aj v exteriéri.


 

Jana Čavojská – Ľudia nikoho  | fotovýstava
7. 11. – 18. 11. 2018 – Kino Strojár


Ľudia nikoho: príbehy tých, ktorí všetko stratili a nikam nepatria. Výstava reportérky a fotografky Jany Čavojskej o Iraku po Islamskom štáte, utečeneckých táboroch Rohingov v Bangladéši a vojne na východe Ukrajiny.

 


 

Robert Tappert - #ID  | fotovýstava
2. 11. – 18. 11. 2018 – pešia zóna Martin


Robert Tappert (1983) študoval réžiu na VŠMU v Bratislave. Dlhodobo sa venuje dokumentárnej fotografii s výrazným výtvarným a konceptuálnym presahom. Dôraz pri tvorbe kladie na spoločensko-politické udalosti, fotografoval utečeneckú krízu v Srbsku, Maďarsku, udalosti na Ukrajine, dlhodobo vedie projekt fotografovania hraníc a bývalej železnej opony. Popri dokumentárnej tvorbe sa venuje aj divadelnej fotografii. Je držiteľom viacerých prestížnych ocenení (Paris Photo Prize 2016, The Andrei Stenin International Photo Contest, Czech Press Photo, Grand Prix Slovak Press Photo, Grand Prix na Bienále divadelnej fotografie). Má za sebou viacero výstav doma aj v zahraničí.

Súbor #ID tvoria fotografie poškodených, zvetraných, roztrhaných dokumentov, dokladov a pasov nájdených pri srbsko-maďarskej hranici.


 

Lenka Szökeová | Bolívia
8. 11. – SNM – Veľká zasadačka (PRE ŠKOLY)


Volám sa Lenka Szökeová a mám 19 rokov. Som z Martina. Do Bolívie som odišla ako 17-ročná a strávila tam celých 11 mesiacov. Nebudem vám hovoriť že to bolo ľahké a určite to stále zo ta. Bolívia je krajina plná kultúr, skvelých ľudí, miest, ktoré musíte navštíviť a samozrejme neopakovateľných zážitkov.


 

Lucia Lieskovská | Rumunsko
9. 11. – SNM – Veľká zasadačka (PRE ŠKOLY)


Volám sa Lucia Lieskovská, mám 18 rokov a som študentkou na gymnáziu Viliama Paulinyho-Tótha. Veľmi rada čítam, chodím na turistiku ale hlavne rada cestujem. Som vďačná za každú možnosť ísť niekam do zahraničia, najviac ma však lákajú tie menej populárne krajiny. Do Rumunska (o ktorom bude moja prezentácia) som sa napríklad dostala vďaka programu Erasmus+.

Moja prezentácia obsahuje základné informácie o Rumunsku, cestu tam a moje prvé dojmy z krajiny. Stručne sa v nej venujem niekoľkým mestám, hradom a zaujímavým pamiatkam ale aj miestnej kultúre, priateľom, ktorých som si tam našla ale hlavne výbornému miestnemu jedlu.


 

Skauti  | hry a súťaže
10. 11. – Kino Strojár


Sme skauti z 55. Zboru Lišiak Vrútky. Venujeme sa práci s mládežou, rozvíjame rôzne zručnosti. Počas cestovateľského festivalu chceme odprezentovať kúsok z nás.


Comments are closed