4.ročník MCF

 


 Hostia festivalu:


Dorota Nvotová

Autorka príspevku žila 6 rokov v Nepále, kde prevádzkovala (a dodnes prevádzkuje) cestovnú kanceláriu, a kde pomáhala miestnemu sirotincu.

Voluntourism v Nepále

O tom, ako dobrá vôľa nemusí mať vždy dobrý efekt a ako si nezamieňať vlastnú túžbu po dobrodružstve a duševnej potrave s pomocou pre druhých.


Svetozár Krno

Od prameňa Gangy na návštevu Dalajlámu (Indické Himaláje)

India patrí medzi najvďačnejšie ciele výprav. Drvivá väčšina z miliardy a štvrť miestneho obyvateľstva sa správa s prirodzenou úctou a s veľkou toleranciou k cudzincom. Podobne ako je indická civilizácia, jedna z najstarších na svete, spoločnosť nábožensky, etnicky a sociálne pestrá, tak aj jej príroda má nespočetné množstvo tvárí.

Na severe krajiny si nepodávajú ruky iba najvyššie horstvá – Himaláje a Karakorum – ale aj viery. Vznikli tu štyri svetové náboženstvá – hundizmus, budhizmus, džinizmus a mladý sikhizmus a udomácnili sa východní kresťania, katolíci, protestanti, zoroastrijci, moslimovia a ďalší.

Letný monzún prekvapil obyvateľov a návštevníkov severnej Indie. Nečakane prevalil cez hlavný himalájsky hrebeň a zničil údolia, cesty, domy a stovky ľudských životov vo večne suchom Ladakhu. Niekto sa do indického Tibetu nedostal, iný odtiaľ nemohol pohnúť, tretí zaplatil tým najvzácnejším…

Mimo tradičných komerčných trás, po ktorých prúdia karavány vezúce na preťažených koňoch a somároch všetko od výmyslov sveta pre pohodlných dovolenkárov, existuje množstvo dolín a vrcholov, ktoré čakajú na expedičných turistov, ktorí si obľúbili slobodu, tvorivosť, samostatnosť a schopnosť prežiť mimo skleníku civilizácie.

Prednášateľ kráčal vedľa pútnikov smerujúcich ku kolíske posvätnej Gangy, ktorá vyteká ľadovca v monzúnovom Garhvali, navštívil českú Slnečnú školu, ktorú pred štyrmi  rokmi českí nadšenci svojpomocne postavili podľa projektu diplomovej práce vo výške 4 200 m n. m. v dedinke Kargjak, vzdialenej na päť dní tvrdej chôdze od dopravných tepien a kam chodia aj doposiaľ učiť. Utekal pred povodňami zo Zanskaru. Strávil niekoľko dní s Dalajlámom XIV., ktorý len čo smrtonosná voda začala klesať, navštevoval postihnuté oblasti a dodával sily. Zamýšľa sa nad tým, prečo vie tento nesporne charizmatický muž osloviť aj inak zmýšľajúcich a do akej miery sa  jeho obraz, vytvorený západnými médiami, zhoduje so skutočnosťou.

 


Michal Chmeliar

Cestujem po svete, hrám divadlo a vyhľadávam príležitosti pre zahraničný obchod. Základný tábor mám v Žiline, no medzi moje hlavné pôsobiská patrí už 7 rokov aj Južná Amerika.

Viac na www.chmeliar.com

PERU – krajina Inkov

Stratené mesto Inkov Machu Picchu pozná každý, prečo sú ale stavby Inkov také výnimočné, už také známe nie je. Na jazere Titicaca žijú ľudia na ostrovoch z trstiny a chlapi musia vedieť štrikovať. Zavítame aj na “Male Galapagy”, ochutnáme steak z lamy alebo morské prasiatko. A pozrieme sa na to, že život súčasných Peruáncov nemusí byť vždy len romantický, ako to vyzerá z dokumentárnych filmov.

 


Petra Pogányová

Petru lákajú trasy nevyšliapané davmi turistov a ciele svojich výprav si vyberá aj podľa toho, či sa tam nachádzajú hory, ktoré nadovšetko miluje. Vždy nedočkavá, kedy si na plecia hodí ruksak a vydá sa v ústrety diaľkam, horolezkyňa, skialpinistka, povolaním lyžiarska inštruktorka a sprievodkyňa v outdoorovej cestovke.  Rada vymýšľa a miluje chilli jedlá…

Petru lákajú trasy nevyšliapané davmi turistov a ciele svojich výprav si vyberá aj podľa toho, či sa tam nachádzajú hory, ktoré nadovšetko miluje. Vždy nedočkavá, kedy si na plecia hodí ruksak a vydá sa v ústrety diaľkam, horolezkyňa, skialpinistka, povolaním lyžiarska inštruktorka a sprievodkyňa v outdoorovej cestovke.  Rada vymýšľa a miluje chilli jedlá…

Netradičné putovanie Hodvábnou cestou (Dobrodružný autostop naprieč Centrálnou Áziou)

7000 kilometrov, 40 dní, 7 krajín, 1 žena, cesta plná kontrastov, nečakaných stretnutí a magickosť miest, kde príroda a kultúrne bohatstvo vytvárajú dokonalú harmóniu…

Nenechajte si ujsť príbeh o tom, ako sa plnia cestovateľské sny!


 

Ján Králik

Ján Králik, 27 rokov, vyštudoval prírodovedný odbor Geografia v regionálnom rozvoji na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre. Aktuálne študuje na Fakulte sociálne ekonomickej na Univerzite Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem v Českej republike. Počas svojho štúdia absolvoval niekoľko študijných stáží (v Českej republike a vo Vietname) a pracovných pobytov (na Islande a vo Veľkej Británii), kde mal možnosť poznať nielen krajinu, ľudí ale aj životný štýl. Milovník ako prírody, tak kultúry, či dobrého jedla, ale predovšetkým svojej priateľky Kateřiny. :)

Kultúra, vzdelanie a rozvoj stredného a južného Vietnamu

Prezentácia fotografií a rozprávanie o skúsenostiach z päťmesačnej študijnej stáže vo Vietname. Štúdium, doslova na kraji sveta, ktoré prinieslo nielen poznanie akademické, ale aj obohatenie kultúrne, zážitkové a predovšetkým ľudské. Poznatky o ľuďoch, ktorí svoj životný štýl prispôsobili neľahkým historickým, či prírodným podmienkam. Krajina, ktorej cestovný ruch, či ekonomický rozvoj naberá na obrátkach čoraz rýchlejšie, čo so sebou prináša rôzne zmeny, a to nielen environmentálne, ale aj geopolitické. Kde je síce jazyk tak komplikovaný, že si sever a juh nie vždy rozumejú, ale keď ide o rozvoj krajiny, spoja sa a porozumejú si.


 

Viera Poláková

Taká obyčajná baba, ktorá miluje hory. Menej romanticky sociologička, ktorá skúma okrem ľudí aj premeny počasia, mraky, vidmo. Lezie po skalách a snaží sa skialpovať, no bojí sa strmých žľabov. Fotí všetko, čo sa hýbe, aj nehýbe, lebo je na fotografii závislá. A občas o tom všetkom niečo napíše.

Sicília – lezenie, príroda a ľudia

Lezecká skalka pri známom letovisku San Vito Lo Capo láka na prekonávanie samého seba. Romantické zákutia rezervácie Zingaro, skalnaté útesy pod mestečkom Scopello a tajomné uličky Erice nenechajú chladným ani toho najväčšieho pragmatika. Pokoj domácich a istota, že hodina čakania nič neznamená. A na záver Palermo a jeho veľkolepé stavby a živé trhovisko.


 

Lenka Gloneková

Lenka: Mám 18 rokov a študujem na gymnáziu Jozefa Lettricha v Martine. V školskom roku 2013/2014 som bola na študijnom výmennom pobyte v Brazílii cez Rotary klub. Navštívila som aj Argentínu a Uruguaj. Rada cestujem a plním si sny.

Brazília očami študenta

Spoznávanie krajiny, kultúry, ľudí a ich zvykov.


 

Branislav Štefánik

Branislav Štefánik - pochádzam z Bánoviec nad Bebravou, žijem v bratislavských Vajnoroch. Celoživotnou vášňou je turistika (či už pešia, vysokohorská, vodná, cyklo, skitouring) a cestovanie. Mám rád krajiny a miesta, ktoré navštevuje minimum turistov a kde žijú stále milí a pohostinní ľudia. Za doteraz najkrajšie cesty považujem tie po Iráne, do Arménska, Gruzínska, Tadžikistanu, Sudánu, Etiópie, Venezuely či Japonska. Obľúbenou časťou starého kontinentu je Balkán.

Iracký Kurdistan

Našu cestu do Irackého Kurdistanu sme podnikli v r. 2010 a bola to pre nás doslova “terra incognita”. O to väčšie bolo naše prekvapenie, v akej pokojnej, rozvíjajúcej sa a zaujímavej časti nepokojného Blízkeho východu sme sa ocitli. Už vtedy ma však v miestnych novinách zaujala prekreslená mapka Iraku: rozdelili ho na 3 časti – Kurdistan, Šíistan a tzv. New Iraq. Vtedy ešte netušili, že sa na scéne objaví ďalší hráč tzv. Islamský štát. Čo sa v tej krajine dnes deje, môžeme denne počuť a čítať z mnohých zdrojov. Iracký Kurdistan stále zostáva zdanlivo pokojným miestom, no dokedy? Ťažko si trúfam odhadnúť, tak sa aspoň spolu pozrime, aké krásy a zaujímavosti táto časť sveta skrýva.


 

Matej Bórik

Autor je dlhoročný novinár zaoberajúci sa regionálnou žurnalistikou, pôsobí najmä v regióne Turiec. V rámci svojho hobby pripravuje aj populárno-náučné témy z oblasti vedy a energetiky, no zaujíma sa aj o svetovú históriu a významné udalosti dvadsiateho storočia.

Operácia Overlord – vylodenie v Normandii

6. júna 1944 o druhej hodine ráno nemecké radarové stanice zachytili obrovskú inváznu vlnu s predvojom 277 mínoloviek. Flotilu tvorilo 1 200 vojnových a viac než 5500 prepravných lodí. Operácia Overlord alebo aj Deň D sa zapísal do histórie najväčšími presunmi vojsk a ako najväčšia letecká a výsadková námorná akcia vojsk všetkých čias. Na 80 kilometrov širokom úseku bolo otvorených 5 sektorov – Utah, Omaha, Gold, Juno a Sword. Spoznajte miesta najväčších bojov vo fotoreportáži Mateja Bórika k príležitosti sedemdesiateho výročia vylodenia v Normandii.


 

Paulína Böhmerová

Cestovateľka, sprievodkyňa a projektová manažérka organizácie Človek v ohrození. Baví ju spoznávať iné svety, rôzne kultúry a prístupy k životu. S cestovaním začínala ako študentka vo Francúzsku, Kanade a Indonézii a po týchto skúsenostiach sa už ďalším cestám nedalo zabrániť. Za pár rokov obletela takmer celý svet – stretnúť ju môžete v meste aj v džungli, v chráme, aj v chatrči, pretože ako vraví klasik, aj “cesta je cieľ”.

Viva Cuba Libre

Rozprávanie o aktuálnej situácii na Kube, o bežne dostupných turistických destináciách, ale aj o tom, čo sa v sprievodcoch nedočítate. Po ostrove od západu na východ, tabakové plantáže, rum a salsa, ale aj o tom, ako sa na ostrove naozaj žije.


 

Michal Sygút

Do hôr chodí hľadať pokoj, kľud, harmóniu, obdivuje ich pestrofarebnosť, navštevuje ich v každom ročnom období. Fascinujú ho panensky zasnežené hrebene Veľkej a Malej Fatry, hrebene Nízkych Tatier, majestátny vysokotatranský Kriváň. Túlal sa horstvami rôznych štátov Európy: Poľska, Ukrajiny, Rumunska, Bulharska, Grécka, Macedónska, Albánska, Srbska, Čiernej hory. Neobišiel ani maďarský Kekes, Mont Blanc, Monte Rose, Matterhorn, Dom, Castor, Pollux, Weisshorn.

Skialp na Elbruse

Koncom marca roku 2008 zdolal pýchu Ruska – Elbrus, v lete 2012 vyrazil s priateľmi do Afriky, kde zdolali Mt. Kenya. Je gestorom mnohých turistických podujatí Prvého klubu turistov Diviaky, ako napríklad Primátorských výstupov na Drienok, stretnutí plešatých a bradatých turistov na tom istom kopci, či stretnutí turistov veteránov…


 

Jozef Terem

Zakladateľ populárneho portálu o cestovaní www.dobrodruh.sk. a človek, ktorý rád spoznáva svet.

Západná Papua – Cesta do praveku

Západná Papua, jedno z posledných miest, ktoré sú výzvou pre nepokojné duše, milovníkov panenskej prírody, pričom aj v tom objavenom je možno nájsť vždy niečo neobjavené… Na obrovskej rozlohe tu v ťažko prístupnom vnútrozemí dodnes žijú izolované kmeňové spoločenstvá…


Peter Hupka

Narodený 1976, cestovateľ, fotograf a autor mnohých českých a slovenských periodík.

Turecko – prierez z ciest 1997-2013

Ako sa krajina i dojmy z jej ľudí menili počas vyše pätnástich rokov.


Rasťo Hatiar

Filmár na voľnej nohe, filmový entuziasta, lyžiar, horolezec, občasný cestujúci, filmovú kuchyňu spoločnosti CEPER FILM, v ktorej varí svoje diela, má vo svojej drevenici pod horami na pokojnom mieste v Liptove. V poslednej dobe sa vo svojich filmoch zameriava na zaujímavých ľudí v oblasti horských a extrémnych športoch a života.

48 hodín na bicykli (film)

Čo sa dá stihnúť za 48 hodín? Napríklad prejsť 1200 km na bicykli, alebo natočiť o tom krátky film. To prvé by som nedal ani vo sne, tak som radšej natáčal.

Zábery do tohto krátkeho 11-minútového filmu vznikli počas natáčania cyklistického ultramaratónu v Slovinsku. Slovenský ultracyklista Marek Harčarik prešiel 1200 kilometrovú trať na bicykli za 48 hodín. Dva dni a dve noci sedel na bicykli a nespal. Skončil na 4. mieste jedného z najnáročnejších cyklistických pretekov v Európe “Race around Slovenia”.

Kameraman Rasťo Hatiar s fotografom Janom Grajciarikom išli na inom aute 48 hodín s ním.


Ján Buchanec a Emil Hanus

45000 km v sedle UAZu (pre neskôr narodených ruský džíp), šoférujú, občas opravujú, inak sa vezú na nebezpečnom sedadle spolujazdca. Kde je lepšie – v Rusku, alebo na západe?

Na UAZ-e okolo sveta

Z Martina cez Ukrajinu, Krym, Rusko, tam kde končí na východe cesta, na najzápadnejšiu cestu Aljašky, ku Severnému ľadovému oceánu a najvýchodnejší kút Severnej Ameriky a potom malá domov z Lisabonu.


 

Ján Kaľavský a Barbora Vitázková

Ján Kaľavský (30) a Barbora Vitázková (27) – Obaja pochádzajú z Bratislavy a vyštudovali Prírodovedeckú fakultu UK v Bratislave so zameraním na environmentalistiku (Jano) a zoológiu (Barbora). Momentálne pracujú v oblasti výskumu a ochrany prírody. Oboch odmalička lákalo spoznávať nové krajiny a miesta, kde príroda nestratila svoje čaro divokosti, kde možno stále zachytiť tradičný život miestneho obyvateľstva, kde sa dá túlať a stratiť na mnoho dní a pozerať sa na svet inak. Posledných 5 rokov spoločne cestujú „na divoko“, často iba s batohom a stanom po rôznych kútoch Európy, či už peši, stopom, alebo na člne, na sever, či východ. Ich hlavným cestovateľským krédom je „málo komfortu a veľa odhodlania“ – zážitky z ciest sa vám tak vrátia oveľa silnejšie ako pri tradičných druhoch dovoleniek.

Slovensko za 37 dní – Prechod od východu na západ

Červená turistická značka, nasledujúca povestnú Cestu hrdinov SNP, sa začína v najvýchodnejšej dedine na Slovensku – v Novej Sedlici a tiahne sa naprieč celou našou republikou až pod hrad Devín v Bratislave. V auguste 2013 sme sa rozhodli celú našu rodnú krajinu vidieť na vlastné oči a skúsili si túto takmer 900 kilometrov dlhú trasu prejsť „na vlastné nohy“. Cesta nám trvala 37 dní, stretli sme na nej množstvo zaujímavých ľudí (a zvierat :-)), navštívili nové miesta a poriadne si zanadávali na hnusné počasie, ktoré nás sprevádzalo väčšiu časť cesty. Ako sme stretli zopár nepríjemných poľovníkov, takmer zamrzli pri výstupe na Kráľovu hoľu, tešili sa, keď vykuklo slnko, ako sme nevládali a veľakrát stratili (a zase sa našli). Prechod od najdivokejších Bukovských vrchov, cez Šariš, spustošené Volovské vrchy, zasnežené Nízke Tatry a Veľkú Fatru, až po Strážovské vrchy, Biele Karpaty a konečne slnkom zaliate Malé Karpaty.


Jozef Rajchl

Slovenský ultramaratónec, je už takmer desaťročie známy svojimi extrémnymi výkonmi. Najznámejší je jeho transkontinentálny beh z Bratislavy do Pekingu. Beh bol predstavený aj na 2.ročníku Martinského cestovateľského festivalu. Svojím behom chce zároveň prispieť do finančnej zbierky nadácie, ktorá pomáha ľuďom s Parkinsonovou chorobou.

Beh líbyjskou púšťou “Sahara a jej vlastné pravidlá”

Fotoprezentácia a spomienka na bežecké podujatia Libyn MasterTrek Challenge 205 km naprieč Saharou. Rozprávanie o zákutiach krajiny, kde neplatia pravidlá moci, ale kočovného kmeňa Tuaregov. Fotky ako dôkaz o tom, že aj neživá príroda vie rozprávať príbehy a ľudia žijúci v tejto časti sveta sa vedia tešiť z naozajstných maličkostí.


 

Tomáš Hulík

Vyštudoval Prírodovedeckú fakultu, odbor environmentalistika v Bratislave. Založil a riadil prírodovedeckú organizáciu LENS. Zúčastnil sa na vedeckých a fotografických expedíciách na Ďalekom východe Ruska, na ostrove Sachalin, na Borneu a v Malajzii. Prednášal na svetových zoologických kongresoch a publikoval na tému života bobrov.

Pracuje aj v televíznom prostredí ako kameraman, producent a režisér. Nakrútil niekoľko filmov o bobroch, ktoré vysielali ORF, ZDF, ARTE a Discovery Channel. V cykle Universum rakúskej televízie ORF produkoval v roku 2007 dokumentárny film o Vysokých Tatrách. Bol hlavným kameramanom a producentom pod režijnou taktovkou Pavla Barabáša. Film získal 15 ocenení najmä v zahraničí. Režijný debut absolvoval filmom Návrat rysov o dvoch rysích mláďatách Líze a Murovi (pre STV, ORF a NDR). V decembri 2012 mal premiéru jeho posledný dokumentárny film propagujúci krásy Slovenska – Cesty Slovenskom (pre STV).

V jeho fotografickej tvorbe sa v prevažnej miere venuje prírode, najmä živočíšnej ríši, ale nie je mu cudzia ani reportážna tvorba (napr. tsunami v Banda Aceh na Sumatre v 2005). Publikuje v prestížnom časopise National Geographic Česko, GEO (SK), Universum (AT) a v mnohých iných časopisoch na Slovensku a v Čechách. Veľkou záľubou je súčasné výtvarné umenie a z fotografickej vášne vyplývajúce cestovanie a hľadanie vhodných motívov či zvierat, ktoré budú “ochotne” pózovať pred objektívom fotoaparátu. Bohužiaľ neporušených miest a množstvo zvierat, ktoré by sa chceli dať ľahko zvečniť, rapídne ubúda, preto sa čoraz viac a intezívnejšie začína venovať aj ochrane prírody, aby aj budúce generácie mali tú možnosť ešte niečo vidieť…

Návrat rysovfilm 51 min.

V osamelom lese, v srdci Národného parku Veľká Fatra sa borí Miloš Majda hlbokým snehom. Snaží sa ich nájsť, aspoň dôkazy o tom, že ešte žijú…Miloš je skúseným rangerom, ale teraz nemôže nájsť nijakú stopu…Vtedy, keď sa to všetko začalo, si to však predstavoval úplne inak. Príbeh o Milošovi a dvoch rysích súrodencoch na ceste zo ZOO do divočiny Národného parku Veľká Fatra…

 

 

Comments are closed