Hostia 2. ročníka MCF

Vladimír Vlček (1962) – pochádza a žije na Liptove, vyštudovaný elektrotechnický inžinier, profesne sa venuje programovaniu. Amatérsky fotograf, najradšej fotí prírodné motívy, najčastejšie hory. S ich fotografiami v roku 2009 vyhral Horalfest v Tatranskej Lomnici a v roku 2010 získal zlatú medailu FIAP na medzinárodnom fotosalóne Krajobraz górski v Nowom Targu. Má rád aktivity spojené s pobytom v prírode a cestovaním (Maroko, Nórsko, Korzika, Turecko, Škótsko, Taliansko, Švajčiarsko, Madeira).

Fotografie nájdete TU

Branislav Štefánik - pochádzam z Bánoviec nad Bebravou, žijem v bratislavských Vajnoroch. Celoživotnou vášňou je turistika (či už pešia, vysokohorská, vodná, cyklo, skitouring) a cestovanie. Mám rád krajiny a miesta, ktoré navštevuje minimum turistov a kde žijú stále milí a pohostinní ľudia. Za doteraz najkrajšie cesty považujem tie po Iráne, do Arménska, Gruzínska, Tadžikistanu, Sudánu, Etiópie, Venezuely či Japonska. Obľúbenou časťou starého kontinentu je Balkán.

Fotografie nájdete TU

Viera Poláková - (1975), profesionálne: sociologička, amatérsky: fotograf, pisateľ zážitkov a v neposlednom rade profesionálno-amatérsky milovník prírody – od kvetiny po drsné a chladné hory. Niektoré z navštívených krajín: Španielsko, Taliansko, Kanada, Nórsko, Island a Faerské ostrovy, Rusko – Altaj, Peru a Bolívia, Pakistan, Nepál, Rumunsko, Albánsko, Gruzínsko.

Fotografie nájdete TU

Danica Púry - (1975, fotodanica@gmail.com), cestovateľka, fotografka a produkčná osoba v jednej. Ťažiskom jej tvorby je reportážna a dokumentárna fotografia. Venuje sa aj divadelnej fotografii v ateliérovej tvorbe hlavne portrétom. Posledné roky sa úspešne venuje prezentácii svojej fotografickej tvorby na autorských výstavách, prednáškach a písaním do slovenských periodík o cestovaní svetom. Je spoluzakladateľkou klubu priateľov fotografie C41 a členkou Slovenského syndikátu novinárov.

Navštívila Vietnam, Kambodžu, Kirgizsko, Tadžikistan, Uzbekistan, Mexiko, Nepál, Tibet, Indiu, Peru, Bolíviu, Čile, Čínu, Thajsko, Malajziu, Egypt, Brazíliu, USA, Južnú Afriku a veľa ďalších európskych miest. K jej ďalším koníčkom patrí divadlo, umenie a francúzsky jazyk.

Fotografie nájdete TU

Peter Holúbek - Ženatý, dve deti, Andrej (1993), Tereza Petra (2002). V rokoch 1980-1984 navštevoval Strednú priemyselnú elektrotechnickú školu v Liptovskom Hrádku a v rokoch 1984-1988 Vysokú školu dopravy a spojov v Žiline. Od roku 1992 zamestnaný v Slovenskom múzeu ochrany prírody a jaskyniarstva v Liptovskom Mikuláši ako speleológ. Od roku 1985 sa aktívne venuje jaskyniarstvu. Výsledky speleologického prieskumu publikoval v takmer 300 štúdiách a odborných článkoch. Expedičným cestám do zahraničia sa venuje od roku 1991. Najzaujímavejšie cesty: 1992, pohoria Propkletie a Jakupica v Macedónsku a Kosove (Juhoslávia); 1992, Polárny Ural (Ruská federácia); 1994, severné Mongolsko; 1996, Sin-ťiang, Čína; 1997 Sichote-Aliň (Ruská federácia); 1997-8 Jün-nan (Čína); 2000, Sibír (Ruská federácia); 2002, východné, severné a južné Mongolsko; 2003-4, 4 cesty na Krym (Ukrajina); 2005, Sibír (Ruská federácia). Člen Slovenskej speleologickej spoločnosti od roku 1985 a člen Spoločnosti priateľov Mongolska od roku 1993. Je spoluautorom www.sibir.sk.

Fotografie nájdete TU

Dávid Malec - cestovateľ, fotograf a amatérsky kameraman, ktorý cestovaniu venuje každú voľnú chvíľu. Na cestách rád osedlá ťavy, kone, motorky, raft či džíp, ale najbližie sú mu i tak pešie pochody v horách. Zakladateľ cestovky iWalker, ktorá ponúka dobrodružné pobyty a fotoexpedície v Himalájach a južnej časti Afriky.

Fotografie nájdete TU

Jozef Rajchl - slovenský ultramaratónec, je už takmer desaťročie známy svojimi extrémnymi bežeckými výkonmi. Najznámejším je jeho transkontinentálny beh z Bratislavy do Pekingu v roku 2008 (12-tisíc km). V roku 2004 dokázal za 6 dní zabehnúť 575 kilometrov naprieč Slovenskom, v roku 2004 za necelých 60 dní zabehol 5923 kilometrov z fínskych Helsínk do španielskeho mesta Tarify, najjužnejšieho európskeho mesta.

V tomto roku si splní svoj ďalší bežecký sen. V závere roka sa chystá prebehnúť naprieč Austráliou, z Perthu do Sydney (4568 km). Ak sa mu to podarí, bude prvým Slovákom, ktorý túto trasu zdolal, pričom doteraz ju absolvovalo len 80 bežcov z celého sveta, rekordný čas je 43 dní. Trúfa si minimálne sa priblížiť k tomuto výkonu, čím by sa dostal medzi najlepšiu trojicu bežcov, ktorí austrálsky maratón doteraz zvládli. Svojím behom chce zároveň prispieť do finančnej zbierky nadácie, ktorá pomáha ľuďom s Parkinsonovou chorobou.

Fotografie nájdete TU

Roman Vehovský - profesionálny stopár a amatérsky fotograf.

“Tak jako si nelze v nevěstinci koupit lásku, tak si ani nelze v cestovce koupit dobrodružství. Opravdové věci na prodej nejsou. Cenné zážitky občas bývají ‘zaplaceny’ nepohodlím, potem a sebezapřením. Ovšem čím více ‘zaplatíme’, tím více se nám dostane.”

Vyraziť do sveta bez jasného cieľa a nechať sa len tak unášať náhodou. Pre jedného nepredstaviteľný počin, pre druhého životný sen, ktorý sa ale málokomu podarí splniť. Roman Vehovský si tento sen splnil. Z roku na cestách sa stali dva, z dvoch štyri… Aké je to žiť “na stope” sedem rokov svojho života?

“Měl jsem nomádský sen. A stačilo přitom tak málo, aby se měnil ve skutečnost. Na cestě člověk nemusí být boháčem, stačí objevit cenu času. Doma se může jeden týden v hodině proměnit v měsíc. Z měsíce je v minutě rok. Na otevřené cestě čas plyne jinak. Zpomalí se. V rychlém sledu přicházejí prožitky. Takové, jaké zůstanou v mysli na dlouhý čas.”

Roman na II. ročníku Martinského cestovateľského festivalu predstaví svoju knihu CESTOU OSUDU A NÁHODY o svojej sedemročnej ceste a viac porozpráva o svojom najdlhšom stope a phuketskom festivale.

“V době, kdy jsem si do svého deníku značil šestý rok na cestě, jsem prožíval jeden z největších a nejkrásnějších stopařských zážitků. Na jachtě jsem se toulal po nádherných thajských ostrovech. Jachta po deseti dnech zakotvila v zátoce Chalong na ostrově Phuket a já přijal pozvání do kapitánova domu. Měl jsem to štěstí, že se celý Phuket připravoval na velkolepý festival Devíti císařských božstev. V té době jsem netušil, že budu svědkem něčeho nevídaného.”

Fotografie nájdete TU

Rasťo Hatiar - (40), je ženatý, má jedno dieťa a žije a pracuje v Lipt. Mikuláši. S filmovaním začal v roku 2000. Je majiteľom a konateľom spoločnosti Ceper Film, s.r.o. Viac sa o ňom a jeho tvorbe môžete dozvedieť na stránke Ceper Filmu.

Na svojom konte má už takmer desiatku filmov, ktoré boli nominované aj na najvýznamnejších horských filmových festivaloch na Slovensku aj v zahraničí. Medzi jeho zatiaľ najúspešnejšie diela patria filmy Ski Kordillera, Na hranici tieňov, Stratení Nomádi, Dotknúť sa Denali. Film Ski Kordillera získal cenu ako najlepší film krajín V4 na prestížnom filmovom festivale Hory a mesto v Bratislave, Stratení Nomádi a Dotknúť sa Denali získali niekoľko významných ocenení a boli vysielané Slovenskou televíziou.

Rasťo Hatiar okrem svojich filmových projektov spolupracuje s režisérom Pavlom Barabášom ako kameraman na filmovom seriáli Najkrajšie tatranské štíty, spolupracoval na filme o extrémnych športoch All In v produkcii spoločnosti Adidas, produkoval krátky filmový portrét olympioničky kajakárky Jany Dukátovej pre spoločnosť Red Bull.

V súčasnej dobe produkuje filmy pre OSN o environmentálnych projektoch v Ázii, robí komerčnú filmovú tvorbu a zároveň sa venuje outdoorovým filmom. Medzi jeho najnovšie filmové projekty patria filmy: Príťažlivosť o jediných dvoch basejumperoch na Slovensku a film Zabijácka krása o prvom svetovom prelete na bezmotorových padákoch ku hore K2 v Pakistane. Obidva budú mať premiéru v októbri na Medzinárodnom festivale Horských filmov v Poprade 2012. Zároveň pripravuje film Slepá dôvera o nevidiacom Slovákovi Jurovi Prágerovi, ktorý vystúpil na Mont Blanc.

Fotografie nájdete TU

Eva Palátová - nejraději cestuje a spisuje :-) Autorka dvou originálních cestopisů: “ATA MUA – kolem světa za 800 dní“, a “OLA LAMA – Jižní Amerikou od rovníku k tučňákům“. Držitelka literárního ocenění: Nejzajímavěji psaný cestopis na českém trhu, třetí místo v mezinárodní kartografické soutěži Tourmap. Hned po škole propadla kouzlu Austrálie a Nového Zélandu, kde dva roky žila a kam se opakovaně vrací, za studiem, prací a především za inspirací. S nemenším expedičním nadšením vás však zavede do Himálaje, Polynésie, do nitra Bornea, Afriky, či za šamany Jižní Ameriky. Z cest pravidelně promítá a publikuje. Nejraději cestuje klasicky “batůžkářsky”. Miluje hory, přírodu, dobré víno a “peciválky” od babičky, proto je často k vidění také doma, na rodné Moravě :-) Na Slovensko přijíždí s promítáním poprvé! Aby se nebála, bere lva a tygra :-) Více na jejich osobních stránkách.

Fotografie nájdete TU

Petr Horký - režisér, dokumentarista, moderátor, cestovatel, producent. Od roku 1994 jsem působil jako moderátor v České televizi Brno, od roku 1996 v České televizi Praha. V roce 1996 jsme s Miroslavem Náplavou založili sdružení pro cestopisnou dokumentaci Camera Incognita, které se zaměřuje na mapování takových míst světa, která se mění natolik dynamicky, že je v jejich původní podobě už nikdy neuvidíme. Jsem pořadatelem cestopisné přehlídky filmů s řadou besed WorldFilm, spolupořadatel české odnože kanadského festivalu horolezeckých a outdoorových filmů BANFF, autor asi 80 dokumentárních filmů (např. cyklus Neznámá země, Světozor – Madeira, několik dílů cestopisného cyklu Na cestě, Česká republika – Země divoké přírody, cyklus z lékařského prostředí Alchymie bytí a Teleapatyka, seriál Umění oplodnění), autor a spoluautor knih Dvě cesty za archeologií, Sloni žijí do sta let, Neznámá země, Cuba Libre, Honba za obřím červem a Zpráva o cestě na severní pól.

Miroslav Náplava - Autor desítek cestopisných reportáží, dokumentů a několika knih. S prof. Antonínem Přichystalem připravil knihu Býčí skála – jeskyně plná otazníků. Společně s Petrem Horkým napsali pět knih: Dvě cesty za archeologií, Sloni žijí do sta let (s Miroslavem Zikmundem), Honba za obřím červem, bestseller Cuba Libre (oceněný mj. Cenou Egona Erwina Kische) a Albánie – kráska se špatnou pověstí. Ve dvou vydáních vyšla jeho kniha Plavby „sebevrahů“. Jako editor se podílel na vydání dvousvazkového výboru z díla cestovatelů Hanzelky a Zikmunda Legenda H+Z: Fenomén českého cestopisu. Šéfredaktor interaktivního magazínu Srdcaři pro tablety. Nyní pracuje na „travelpunkové“ knize Legenda o bezhlavém cestovateli o osudech renesančního cestovatele Kryštofa Haranta z Polžic a Bezdružic.

Fotografie nájdete TU

Svetozár Krno - patrí k priekopníkom slovenskej expedičnej a diaľkovej turistiky. Okrem dosiaľ u nás iba raz zopakovanej dvetisíckilometrovej hrebeňovky Karpát absolvoval podobné podujatia v balkánskej, jadranskej, východoalpskej, pyrenejskej, apeninskej, korzickej, zakarpatskej a krymskej horskej sústave. Pôsobil aj na Kolskom polostrove, v Chibinách a Lovozerských tundrách, v Karélii, Polárnom a Pripolárnom Urale, na Kryme, v grécko-macedónskych horách, Čiernej hore, južnom Nórsku, švédskom Laponsku, Centrálnom Kaukaze, Malom Kaukaze, Arménskej vysočine, tadžických Fanských vrchoch, kirgizskom Ťan-šane, Pamíro-Alaji, indických a čínskych Himalájoch, sibírskom Altaji, Východnom Sajane, Chamar-Dabane, Bajkalskom masíve, Kodare, Udokane, Sichote-Aline, povodí Ussuri, Mongolsku, na Sachaline, Kamčatke a v ďalších horách Eurázie. Väčšinou išlo o slovenský, resp. cudzinecký prvoprechod a prvovýstup.

Pracuje ako profesor na Katedre politológie a európskych štúdii FF UKF v Nitre. Prednáša tiež na Fakulte sociálnych vied UCM v Trnave. Napísal pätnásť odborných kníh, v ktorých sa zameriava najmä na osobitosti spoločensko-politického vývoja v rozdielnych geografických regiónoch Európy a Ázie.

Je vydavateľom cestopisnej literatúry, spisovateľom literatúry faktu a publicistom. Svoje zážitky a postrehy z expedícií zachytil v šiestich cestopisných knihách a stovke reportáží. Od roku 1987 organizuje každoročne najstarší horský festival v našej vlasti, venovaný propagácií expedícií, uskutočnených v posledných nedotknutých a málo dotknutých oblastiach sveta. Pôsobí ako predseda občianskeho združenia KARPATY. Toto OZ informačne a metodicky podporuje prípravu, uskutočnenie, dokumentovanie a propagáciu horských nekomerčných a nekonzumentských expedícií, ktoré sú prínosom zo športového aj poznávacieho hľadiska a ktoré môžu dať pozitívny príklad nasledovníkom. Opiera sa o životné koncepcie nefalošného návratu človeka k prírode a k sebe samému. Poskytuje jednu z alternatív voči globalizujúcej sa uniformity a plytkosti, konzumnému a komerčnému štýlu života.

Fotografie nájdete TU

Comments are closed