Hostia 1.ročníka MCF

Hostia 1.ročníka MCF

 

Viera Poláková (Rumunsko) – vyštudovala sociológiu, vo voľnom čase sa venuje fotografii a písaniu. Fotí najmä v horách, počas turistiky, lezenia a skialpinizmu. Na fotografiách nájdeme miesta z celého sveta, ale nemôže na nich chýbať obľúbené Slovensko. Fotografie vznikajú za každého počasia, neraz v extrémnych podmienkach.

Rumunsko je s množstvom svojich rôznorodých pohorí už oddávna lákadlom pre turistov. My sme v lete navštívili dve z nich – vysoké exponované pohorie Fagaraš a viac pohodové, plesami posiate pohorie Retezat. Putovali sme skalnatými hrebeňmi na ťažko, skúšali odolnosť zaistených ciest a vlastnej psychiky, riadili sa mapami, intuíciou a radami domácich. Podarilo sa nám zdolať najvyššie vrchy oboch pohorí a prekonať množstvo búrok. Počas nášho putovania sme sa zoznámili s miestnymi pastiermi a ich vernými psami, vyskúšali plechové búdy na spanie, ale predovšetkým sme obdivovali nekonečnú krásu naturálnej prírody.

Iva Filová (Kirgizstan) má za sebou množstvo extrémnych skialpinistických túr a zjazdov. Predstaví foto-video prezentáciu z Kirgizstanu o výstupe a zlyžovaní druhého najvyššieho vrcholu národeho parku Ala Archa – Pik Korona (4860 m) v pohorí západného Ťan-Šanu a zážitky z cestovania k druhému najväčšiemu jazeru Kirgizstanu “Son Kol” (18×29 km) v nadmorskej výške 3016 m, ktoré obývajú typickí nomádi.

Miro Langer (Albánsko) – krajina pomerne blízka, ležiaca v Európe, ale kultúrou stále dosť vzdialená, patriaca skôr do Ázie. Krásne divoké hory aj morské pláže. Treba sa ponáhľať  lebo civilizačný pokrok je neúprosný a čo platilo dnes nemusí byt pravdou už zajtra.
Miro Langer (Vietnam) – ryžové políčka, džungľa, rieky, močiare, vodopády, oceán, mestá, dedinky, chalúpky, palmy, loďky, motorky a veľa Vietnamcov – o tom je môj príspevok z Vietnamu.

David Malec (Ladak) - do jednej z posledných oáz tibetského budhizmu sa dostaneme spoločne na motorke cez susedný Kašmír. Prezrieme si fotografie i videá z trekov, kláštorov a prírodných zaujímavostí pozbieraných počas 3 ciest do tejto úchvatnej himalájskej oblasti.

Milan Ohurniak (Exotika, ako ju nepoznáme) – jeho film zachytáva miesta, ktoré navštívili účastníci Expedície Západná Sahara. Divák má možnosť nahliadnuť do kultúry a spôsobu života obyvateľov Maroka, Západnej Sahary a Mauretánie. Snímka znázorňuje krásy prírody pohoria Atlas a národného parku Banc d’Arguin. Hlavná postava zlyžuje trojtisícovku, najvyšší vrchol Afriky a 150 metrovú pieskovú dunu.

Svetozár Krno (Zo sibírskeho Tibetu ku kolíske Džingischána) – prednáška zachytáva krajiny, v ktorých sa udomácnila tibetskobudhistická (ale zďaleka nielen ona) kultúra. Návštevníkov oboznámi s buriatskou tajgou, sibírskym Tibetom, altajskými hoľami a ľadovcami, pod ktorými si našli domov šamani a staroverci. Výprava brodila nespočetné rieky Východného Sajana, vystúpila na končiare nad Bajkalom a Chövsgölom. Suché mongolské stepi zaviedli členov výpravy do rodiska Džingischána, k ruinám jeho metropoly Char-Chorin, do pohoria Changaj a do Ulanbátara, jednej z posledných metropol bez McDonalda.
Okrem nádhernej prírody sa stretli s pestrou vzorkou ľudí, nech sa už pohybovali v dopravných prostriedkoch, mestách, alebo v opustených kútoch. Ich zážitky sú v protiklade s mediálnymi stereotypmi, chrliacimi strach z iného, vzdialeného a nepoznaného sveta.

Miroslav  Babič (Európa z rýchlika) – prezentácia pojednáva o dvojmesačnej ceste naprieč Európou. Autor strávil 59 dní na ceste pri spoznávaní 18 štátov len sám s veľkým ruksakom. Precestoval 19.000 km vo vlaku a chvíľkovo na lodi, počas ktorých navštívil 28 miest a spoznal niekoľko zaujímavých ľudí z rôznych kútov sveta.

Róbert Štefanka (Island) – vo svojich chvíľach voľna rád fotím, chodím na prechádzky po prírode a spoznávam nové miesta na Zemi. Island som už navštívil druhý krát, a teraz som si vyskúšal islandské vnútrozemie, ktoré by som chcel priblížiť aj návštevníkom festivalu. Je to na prvý pohľad nehostinný kraj, ktorý nie je skoro vôbec obývaný a na spoznanie islandského vnútrozemia potrebujete aj poriadne auto a štipku šťastia na počasie. Strávil som tam 3 týždne a pochodil väčšinu národných parkov Islandu.

Vladimír Vlček, Adrian Harničár (Turecko z východu za západ) – putovanie po strednom a východnom Turecku, po menej navštevovaných lokalitách, ako sú Safranbolu, kráľovské hrobky v Amasyi, kostol Hagia Sofia v Trabzone, kláštor Sumela, mesto a hrad Bayburt, zaniknuté arménske kostolné mesto Ani, meteorický kráter, Ararat, Noemova archa, jazero a mesto Van, Kráľovská hrobka na vrchu Nemrut Dagi, najstarší chrám na svete Gobekli Tepe, Šanliurfa a mnoho iných zaujímavostí. V strednej časti navštívime hlavné mesto Ankaru, jedinečnú krajinu Kappadokie, mesto tancujúcich dervišov Konyu, bavlnníkový hrad Pamukkale a cestou západným pobrežím s antickými pamiatkami Efesu, Pergamonu a Tróje sa dostaneme do Istanbulu.

Michal Chalupčík, Ján Veselovský (Juhoafrická republika) - počas 4000 km dlhého “prednáškového” putovania navštívime kopce v okolí Johannesburgu, Dračie hory pri Lesothe, prejdeme Garden route, absolvujeme safari, ponaháňame “veľkú pätku”, budeme pozorovať veľryby, pozrieme sa, ako vyzerá koniec Afriky na Strelkovom myse, preskúmame Kapský polostrov a vystúpime na kopce v okolí Kapského mesta. A na chvíľu nakukneme aj do Botswany.

Comments are closed